To podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać przed zakupem. Musimy wybrać domofon który nam się podoba, przecież będziemy go oglądać codziennie, musi to być też dobrze wykonany sprzęt, bo jeżeli ciągle będzie się psuł, źle będzie to świadczyło o nas – właścicielu posesji, kolejna bardzo ważna sprawa – musi to być domofon spełniający nasze potrzeby.
Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym i chcemy zwykły domofon który ma służyć tylko do rozmowy i otwierania elektrozaczepu przy furtce, możemy wybrać tani domofon analogowy.
Jeżeli chodzi o systemy bardziej rozbudowane, z czytnikami breloków RFID lub dwu-bramowe, należy pomyśleć o domofonach cyfrowych. To dużo lepsze rozwiązanie, bardziej elastyczne jeżeli chodzi o rozbudowę i konfigurację.
Jeżeli chcemy zamontować domofon w bloku albo spiąć całe osiedle to zdecydowanie musimy się rozglądać za systemem cyfrowym.
System wideo potrzebujemy jeżeli nie mamy dobrego widoku od słuchawki do bramki, a także jeżeli chcemy mieć razem z domofonem system inteligentnego budynku.
Pamiętaj, że domofon to urządzenie które będzie narażone na warunki atmosferyczne. Unikajmy więc plastikowych jednorazówek. Z doświadczenia wiemy że po dwóch sezonach plastik się wybarwia i może skruszeć od słońca. Przez wiele lat były bardzo modne domofony z blachy ocynk, które wystarczały na kilka lat. Aktualnie wiele modeli domofonów produkuje się z nierdzewnej blachy inox, co całkowicie eliminuje problem korozji.
Easy to nasza marka produktów cyfrowych, które potrzebują tylko dwóch przewodów do podłączenia słuchawki w domu jednorodzinnym, ale także tylko dwie żyły wystarczą do podłączenia nawet 255 mieszkań w wieżowcu! System jest niezwykle elastyczny i prosty w montażu. Ilość żył została zmniejszona do niezbędnego minimum.
Zależy czy to jest unifon cyfrowy czy analogowy – rozpoznamy to po ilości żył do podłączenia w unifonie. Jeżeli mamy tylko dwie oraz cyferki z zapinkami w słuchawce to jest to domofon cyfrowy, jeżeli mamy więcej żył (lub w niektórych przypadkach tylko dwie!) ale nie ma cyferek w słuchawce, to jest to domofon analogowy.
Domofony analogowe łączymy według schematu który jest dołączony do zestawu lub możemy znaleźć taką informację na forach internetowych.
Jeżeli posiadamy domofon cyfrowy musimy przede wszystkim pamiętać o biegunowości przewodów, należy wiedzieć gdzie podłączyć + a gdzie – . Następnie musimy prawidłowo zaadresować numer mieszkania – w słuchawce znajdziemy malutkie cyferki z małymi „wtyczkami” (pinami). Każda cyferka odpowiada za dwa piny, umieszczone w rzędzie. Do łączenia pinów służy tzw. zworka. Patrząc od dołu, gdy połączymy dwa piny podpisane jako cyfra 1, nadamy mieszkaniu taki właśnie numer. Dokładając zworkę do pinu 16, uzyskamy adres dla mieszkania nr 17 (16+1). Kolejna zworka przy 64 adresuje mieszkanie nr 81 (64+16+1).
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy mam domofon analogowy czy cyfrowy ( przeczytaj opis w 3 pkt.). Najłatwiej sprawdzić w sieci jego nazwę i producenta. Produkty polskich producentów są ze sobą kompatybilne, znaczy to że możemy wymienić starą kasetę analogową na nową od innego producenta bez potrzeby zmiany reszty instalacji.
Zmiana słuchawki w domu jest bardzo podobna, wielu producentów używa tego samego systemu więc zamiana na nowy model nie jest bardzo trudna.
Jeżeli posiadamy domofon z dalekiego wschodu, nieznanej firmy lub nie możemy znaleźć do niego opisu, sprawa nieco się komplikuje. Istnieje wiele różnych systemów produkowanych poza granicami Europy, które nie współpracują ze standardami umownie przyjętymi w naszym kraju. Często nieuczciwy producent wymusza użycie tylko jego produktów poprzez montaż dziwacznej instalacji. Nikt nie będzie robił remontu dla domofonu, dlatego znów zakupi ten sam produkt.
Nie ma prostego sposobu na odzyskanie kodu. Gdyby tak było, każdy mógłby go zdobyć! Jeżeli to jest domofon w bloku mieszkalnym, należy poprosić o pomoc instalatora lub osobę odpowiedzialną za konserwację systemu.Jeśli jest to sprzęt naszej produkcji prosimy o kontakt z naszym serwisem.
Z technicznego punktu widzenia domofony nie są wodoodporne, posiadają otwory na głośnik i mikrofon, więc może tymi miejscami wlać się woda. Dobrą praktyką producentów jest lakierowanie obwodów co wydłuża bezawaryjne działanie domofonu o wiele lat. Nie wszystkie domofony mają ochronę przed wodą, najtańsze modele często nie posiadają żadnej powłoki.Gdy do środka dostanie się już woda, musi mieć którędy się wydostać. Wielu producentów o tym zapomina.
Najczęściej po prostu przestaje działać i trzeba otwierać drzwi klamką od środka lub przy pomocy klucza.
Niektóre domofony mogą mieć dołączone dodatkowe zasilanie UPS.
Z technicznego punktu widzenia ze sprzętem nie dzieje się nic. Po podłączeniu prądu sprzęt zacznie działać od nowa.
Jeżeli jest to domofon analogowy, musimy mieć słuchawki (unifony), analogowy panel sterowania z zasilaczem (lub panel sterowania oraz osobny zasilacz) oraz kasetę domofonową.
System cyfrowy, potrzebujemy słuchawki (unifony), zasilacz i kasetę.
Systemy wideo wymagają wideomonitora lub słuchawki (unifonu), zasilacza, kasety domofonowej oraz rozdzielacza systemu wideo.
W większości „dobrych” systemów cyfrowych nie trzeba dokładać żadnych dodatkowych paneli
sterowania.
Jeśli jesteś posiadaczem systemu analogowego, po podniesieniu słuchawki w dowolnym momencie, usłyszysz, co się dzieje na zewnątrz. W słuchawkach cyfrowych system aktywuje tzw. podsłuch dopiero po wybraniu numeru mieszkania w kasecie. Jeżeli domofon po wyborze numeru nie działa, należy sprawdzić poprawność zainstalowanego aparatu.
Oczywiście, jeśli mieszkasz w Bydgoszczy i jej okolicach, nasz doświadczony zespół może podjąć się montażu domofonu lub wideodomofonu.
Nie mieszkasz w naszej okolicy? Zadzwoń do nas! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twojej miejscowości znamy instalatora, który może zająć się montażem.
W razie wątpliwości poproś o pomoc nasz dział techniczny, który wesprze Cię schematem. Dzięki temu, że produkujemy analogowe panele sterowania od wielu lat, istnieje duża szansa, że ktoś wcześniej miał już podobny problem i chętnie podzielimy się tym doświadczeniem.
Wiemy, że nasze panele są podłączane z wieloma kasetami oraz unifonami analogowymi wiodących polskich producentów dostępnych na rynku.
To, czy go potrzebujesz zależy od tego, ile kaset domofonowych posiadasz. Jeśli jest to jedna kaseta, przełącznik nie jest potrzebny, jeżeli jest to więcej kaset, musisz skorzystać z przełącznika.
Polecamy cyfrowy system i cyfrowy przełącznik bramowy ze względu na prosty system montażu-tylko dwie żyły od każdej kasety do przełącznika bramowego. Z pewnością poradzisz sobie z samodzielnym montażem.
Natomiast analogowe przełączniki posiadają wiele żył do podłączenia, co może przysporzyć kłopotów osobie, która na codzień nie ma styczności z domofonami. W razie trudności skontaktuj się z nami, pomożemy!
Uszkodzonych, niedziałających breloków nie naprawia się.
Należy zakupić nowy i zaprogramować go w systemie.
Jeżeli są to kasety cyfrowe należy je podłączyć przełącznikiem bramowym. Montaż jest bardzo prosty – tylko dwie żyły od każdej kasety do przełącznika bramowego. Szerszy opis znajdziesz w punkcie 12 tego poradnika.
Nie chcesz kuć dziury w ścianie? Wybierz rozwiązanie w postaci montażu domofonu natynkowego.
W domofonach analogowych należy sprawdzić poprawność okablowania, to znaczy, przewód łączący bezpośrednio przycisk w kasecie z unifonem. Często podczas montażu nowych systemów dochodzi do pomyłki i przewód od mieszania nr A jest podłączony do mieszkania nr B.
Jeśli instalacja wcześniej działała poprawnie, prawdopodobnie doszło do zwarcia na żyłach w kablu. W przypadku domofonu cyfrowego, jeżeli jest to nowa instalacja, należy sprawdzić poprawność zapiętych zworek adresowych w unifonie. Jest to najczęściej popełniany błąd podczas montażu. Jeśli po sprawdzeniu zworki domofon nadal działa nieprawidłowo może to świadczyć o uszkodzonej słuchawce.